instalacja wordpress

Jak Zainstalować WordPress: Przewodnik dla początkujących

WordPress jest darmowym, open-sourceowym oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych. Ze względu na prostotę obsługi i dostępność rozszerzających jego możliwości pluginów szybko stal się najpopularniejszym i najczęściej spotykanym CMSem w sieci www.

Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych metod instalacji CMS WordPress zarówno na serwerze jak i na komputerze lokalnym.

Jak Zainstalować WordPress z Autoinstalatorem?

Skorzystanie z autoinstalatora to najprostszy sposób instalacji WordPressa na serwerze. Autoinstalator jest to wbudowana aplikacja dostarczana wraz z panelem zarządzania serwerem przez hostingodawcę. Coraz więcej dostawców serwerów decyduje się na dołączenie do cPanelu lub innego wykorzystywanego systemu zarządzaniem serwera Autoinstalatorów dla wygody swoich klientów.

Jak zainstalować WordPress Autoinstalatorem krok po kroku:

 1. Zaloguj się do swojego panelu zarządzania serwerem i odnajdź opcję Autoinstalator.
 2. Kliknij w ikonę WordPress znajdującą się na liście obsługiwanych do autoinstalacji skryptów i systemów zarządzania treścią CMS.
 3. Autoinstalator poprosi cię zapewne o wypełnienie kluczowych informacji np. Nazwa tworzonej strony internetowej, adres email administratora, login i hasło do strony. W niektórych wypadkach autoinstalatory pozwalają na wybór katalogu docelowego, w którym zainstalowany będzie WordPress. Wersji CMS lub obsługiwanej bazy danych i wersji PHP.

To wszystko. Autoinstalator od tego momentu automatycznie wygeneruje bazę danych. Wgra wszystkie pliki do folderu docelowego na serwerze, a na koniec zabierze nas na stronę logowania do panelu CMS.

Wady Autoinstalatora WordPress

W większości wypadków autoinstalator nie powinien sprawić nam problemów i może być spokojnie wykorzystywany przy uruchamianiu prywatnego bloga, na których chcemy dzielić się przemyśleniami z naszymi czytelnikami. W przypadku niektórych hostingodawców autoinstalatory potrafią być uzupełnione o gotowe pluginy instalujące się od razu z wordpressem, które nie są przydatne w codziennym użytkowaniu strony, a mogą tworzyć ryzyko włamań hakerskich jeśli nie są regularnie aktualizowane przez twórców.

Podczas instalacji autoinstalatorem nie mamy najczęściej możliwości wyboru prefiksu bazy danych wordpress oraz nazwy katalogu, w którym jest instalowany. Jeśli będziemy na naszym serwerze publikowali więcej aniżeli jedną stronę posiadanie przez wszystkie domyślnych prefiksów baz danych wp_ oraz umieszczanie w katalogach o nazwach wp1. wp2, wp3 jak najczęściej robią to hostingodawcy generuje poważne ryzyko ataku na stronę. Jeśli więc myślisz o profesjonalnym prowadzeniu strony i przewidujesz na niej duży ruch lepiej omiń auto instalator.

Ręczna instalacja WordPress na serwerze

Przed rozpoczęciem ręcznej instalacji WordPress na serwerze musimy poczynić kilka przygotowań.

 1. Należy pobrać najnowszą wersję CMS WordPress na komputer. Zalecamy pobieranie programów z wiarygodnych źródeł, w tym wypadku ze strony WordPress.org.
 2. Jeśli jeszcze go nie posiadamy, musimy zainstalować na naszym komputerze program klienta FTP. Klient FTP jest program służący do zdalnego łączenia się z serwerem, na którym umieszczona będzie strona oraz umieszczenia na serwerze plików CMS WordPress. Ze względu na stabilność działania i łatwą obsługę polecamy korzystanie z darmowego klienta FTP FileZilla.
 3. Logujemy się do Panelu Administracyjnego Serwera i tworzymy na nim bazę danych MySQL. Wykonać to można wbudowaną w panel aplikacją PHPmyAdmin (Bazy Danych).

Instalacja WordPress na serwerze krok po kroku

Kiedy już mamy przygotowaną bazę danych, a pliki wordpress znajdują się na serwerze możemy przystąpić do instalacji i konfiguracji CMS. WordPress wyposażony jest w panel instalacyjny, który pozwala na zainstalowanie go w 5 krokach.

 1. Wybieramy język naszego WordPressa. Jest to ważny krok gdyż w wybranym języku przeprowadzona będzie instalacja, cały panel administracyjny WordPress również przyjmie ten język i co najważniejsze będzie on definiowany jako język strony w jej kodzie HTML jako href lang. Od href lang zależy, w której wersji językowej wyszukiwarka Google będzie indeksować naszą stronę.
 2. WordPress poprosi o przygotowanie bazy danych. Jako, że przygotowaliśmy ją wcześniej klikamy Dalej!
 3. WordPress poprosi nas o prowadzenie danych wymaganych do połączenia z bazą danych MySQL. Nazwę bazy, nazwę użytkownika, hasło oraz adres serwera SQL (najczęściej localhost).
 4. WordPress sprawdzi czy może połączyć się z bazą danych. Jeśli wszystkie dane wprowadziliśmy poprawnie pojawi się komunikat „Rozpocznij Instalację”.
 5. Podaj nazwę swojej witryny i dane administratora oraz naciśnij „Zainstaluj WordPress” aby zakończyć instalację.

Po zakończeniu instalacji pojawi się ekran, dzięki któremu będziesz mógł zalogować się do panelu zarządzania WordPress lub przejść na stronę główną swojej witryny.

Podsumowując instalację WordPress

Jak widzimy instalacja WordPress w każdym środowisku nie nastręcza wiele problemów i po zainstalowaniu pierwszego z kolejnymi jest już jak z jazdą na rowerze. Tego się nie zapomina. Zawsze zalecamy instalację czystego WordPressa ze strony WordPress.org i samodzielne uzupełnienie go o potrzebne pluginy. Na WordPress.org zawsze dostępna jest najnowsza wersja oprogramowania więc nie ryzykujemy instalacją CMS zawierającego znane przez hakerów dziury. Część firm tworzących motywy do wordpress oferuje możliwość zakupu skórki wraz z gotowym pakietem WordPress pod nazwę Complete Installer, Bundle i tym podobne. Pakiety te zazwyczaj zawierają dużo zbędnych elementów, a przy pobieraniu ich z wątpliwych źródeł możemy być niemal pewni, że wraz z WordPressem pobieramy niespodzianki od hakerów chcących wykorzystać później naszą stronę do swoich celów.