migracja

5 pluginów do przenoszenia wordpressa na inny serwer

Zapewne jak większość osób prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu się przeprowadzaliście. Zgodzisz się zapewne, że przenosiny takie zajmują zazwyczaj kilka dni i wymagają wiele pracy.

Musisz spakować wszystkie rzeczy, przewieźć je o nowego domu i ponownie wszystko poustawiać na swoim miejscu. Czy nie byłoby cudownie móc zrobić to wszystko jednym przyciskiem i najlepiej za darmo?

No cóż. Firmy przeprowadzkowe nie chcą jeszcze pracować za darmo i przeniesienie się do nowego domu wymaga trochę zachodu i pewnych kosztów. Na szczęście z WordPressem jest zupełnie inaczej.

Jeszcze nie tak dawno przeniesienie wordpressa na nowy serwer wymagało przynajmniej podstawowej znajomości zagadnień serwerowych. Cały proces wymagał przenoszenia plików z jednego serwera FTP na drugi serwer. Kopiowania bazy danych MySQL i wgrywania jej do wcześniej utworzonej pustej bazy, a następnie modyfikowania pliku wp-config. Oldskulowy proces przenoszenia wordpressa na inny serwer opiszemy wam krok po kroku w innym poście, bo to masę zabawy.

Później ktoś leniwy wpadł na pomysł, czy nie byłoby przyjemniej przenosić wordpressa z poziomu panelu administracyjnego kilkoma kliknięciami i jeszcze na tym zarabiać? Tak zrodziły się pierwsze pluginy do migracji stron. Dzisiaj opiszemy wam 7 z nich w pełni darmowych i wysoce funkcjonalnych.

Najlepsze pluginy do migracji wordpress na nowy serwer

Czytając dalej poznacie najlepsze pluginy do przenoszenia wordpressa pomiędzy dwoma serwerami. Wybierzcie najlepszy plugin dla siebie. Zaczynamy.

1. Duplicator

Duplikator jest moim osobistym wyborem przy przenoszeniu wordpress na nowy serwer ze względu na jego możliwości w opcji bezpłatnej oraz możliwość rozszerzenia do premium jeśli jest to absolutnie niezbędne.

Duplicator wordpress podoła nie tylko standardowym migracjom. Pozwala również na sklonowanie twojej strony na nową domenę bez modyfikacji bazy danych, ustanowić kopię bezpieczeństwa dla strony lub wygenerować punkt odzyskiwania.

Jak działa duplikator WordPress:

Na swojej aktualnej stronie wordpress tworzysz pakiet danych. Pakiet ten zawiera wszystkie elementy twojej strony. Pliki, bazę danych oraz plik „installer” umożliwiający zastartowanie instalacji w miejscu docelowym.

Aby przenieść stronę na nowy adres pobierasz plik pakietu oraz plik installer z poziomu panelu administracyjnego swojej strony i wgrywasz go na nowy serwer.

Duplikator automatycznie uruchamia stronę na nowym serwerze konfigurując wszystkie niezbędne dane. W trakcie procesu możesz nawet zmienić nazwę domeny, a Duplikator automatycznie zaktualizuje wszystkie adresy URL na stronie.

Darmowa wersja Duplikatora podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości tego typu wtyczek ma ograniczenia odnośnie rozmiaru pakietu i jest idealna dla małych i średnich stron. Jeśli próbujecie przenieść dużą stronę lub wasz serwer nie pozwala na generowanie zbyt dużych plików warto zainwestować w wersję PRO pozwalającą na dzielenie pliku pakietu na serię mniejszych plików, które później scalają się automatycznie.

2. WP Migrate DB

WP Migrate DB nie jest samodzielnym pluginem podobnym do Duplikatora lub BackupBuddy. Jak można domyślić się po nazwie skupia się on w całości na bazie danych WordPressa.

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście przenosić WordPressa czy tez inny CMS ręcznie doskonale zdajecie sobie sprawę, że baza danych jest najbardziej frustrującym elementem przy migracji. To właśnie bazę danych MySQL najłatwiej zepsuć i jednocześnie najtrudniej później naprawić, jeśli w ogóle się da. Migratory stron WordPress powstały właśnie głównie ze względu na problemy z przenoszeniem baz danych między serwerami.

WP Migrate DB upraszcza proces przenoszenia bazy danych poprzez odnajdywanie oraz zamienianie adresów URL pomiędzy domenami. Jest to kluczowe przy migracji na nowy adres URL jeśli nie chcemy stracić całej strony i dostępów do jej zasobów.

Jeśli jesteście zaprawionym deweloperem wordpress i nie macie nic przeciwko zabawie plikami FTP, ale bazy danych wolelibyście nie ruszać WP Migrate DB jest dla was idealnym rozwiązaniem.

3. UpdraftPlus Migrator

UpdraftPlus jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do przenoszenia wordpressa na inny serwer. Jakkolwiek podstawowa wersja pluginu nie posiada funkcji migracji za 30 dolarów możemy dokupić rozszerzenie pozwalające na prostą migrację/klonowanie strony przy pomocy kilku kliknięć.

Najważniejsze i najwygodniejsze jest to, że cały proces możemy wykonać z poziomu Panelu Administracyjnego WordPress.

Jeśli tylko przenosicie wordpress pomiędzy serwerami zachowując stary adres URL prawdopodobnie wystarczy wam darmowa wersja pluginu UpdraftPlus. Wykonujecie po prostu backup strony i odtwarzacie ją na nowym serwerze.

Jeśli jednak po drodze musicie zmienić domenę lub przenosicie stronę na serwer lokalny (localhost) w celu przebudowy lepiej zaopatrzcie się w płatne rozszerzenie.

4. All-in-One WP Migration

All-in-One WP Migration jest darmowym pluginem wyposażonym w wersję premium skupiającym się w pełni na przeniesieniu waszej strony na nowy serwer.

All-in-One WP Migration obsługuje jednocześnie przenoszenie bazy danych i wszystkich plików strony bez konieczności tworzenia osobnych pakietów.

Plugin posiada kilka sprytnych rozwiązań pozwalających na instalację wordpressa na większości dostępnych serwerów. Po pierwsze eksport/import pakietu danych odbywa się w 3 sekundowych interwałach co pozwala na ominięcie restrykcji większości serwerów odnośnie czasu połączenia. W podobny sposób omija restrykcje dotyczące maksymalnego rozmiaru pliku jaki możesz wgrać na serwer tworząc wrażenie wgrywania wielu małych plików zamiast jednego spójnego.

Jeśli w czasie przenoszenia strony chcecie zmienić dane zamisane w bazie danych np. nazwę domeny, nie ma problemu. All-in-One WP Migration oferuje nieograniczona ilość zmian w bazie danych z poziomu widoku instalatora pakietu. Wystarczy użyć funkcji znajdź i zamień.

Darmowa wersja pluginu wspiera prznoszenie stron o rozmiarze do 512MB. Jeśli wasza strona jest większa musicie zainwestować w wersję premium.

Tym co odróżna All-in-One WP Migration od innych pluginów służących do przenoszenia wordpressa między serwerami to mechanizm jego działania. W Przypadku All-in-One stronę przenosi się poprzez zainstalowanie na docelowym serwerze czystego wordpressa zainstalowanie na nim wtyczki All-in-One WP Migration i zaimportowanie pakietu stworzonego na oryginalnej stronie.

Jeśli więc posiadamy serwer z autoinstalatorem WordPress All-in-One Migration pozwala nam na całkowice ominięcie serwera FTP.

5. Super Backup & Clone

Super Backup & Clone został stworzony z myślą o łatwym tworzeniu backupów stron na WordPressie. Z biegiem czasu został on jednak rozbudowany o dedykowane rozwiązania służące do importu i instalacji backupów na nowych serwerach.

Ciekawym rozwiązaniem Super Backup & Clone, które wyróżnia go na tle konkurencji jest możliwość częściowego przenoszenia stron multisite. Większość pluginów do migracji pozwala na przeniesienie całej strony na nowy serwer. W przypadku Super Backup możliwe jest wydzielenie fragmentu strony multisite na wordpressie i zainstalowania jej w formie Single Site (One Page) na nowej lokacji.

Możliwy jest również ruch w odwrotną stronę. Kilka stron One Page można połączyć w stronę typu Multisite na nowym serwerze.  Jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie w kontekście Pozycjonowania strony WordPress, które zazwyczaj wymaga stron Multi Site.

Za niestandardowe rozwiązania twórcy wtyczki oczekują jednak odpowiedniej zapłaty. Koszt wtyczki to 35 dolarów.

Który plugin do przenoszenia WordPressa wybrać?

Wybór pluginu, z którego skorzystacie zależy w pełni od waszych potrzeb i poziomu zaawansowania w obsłudze serwerów i baz danych. Przed rozpoczęciem operacji przenoszenia powinniście poświęcić chwilę na rozważenie jaki ma być efekt końcowy, który chcecie osiągnąć.

Osobiście do przenoszenia stron wordpress wykorzystuję Duplicator, który w mojej ocenie spośród darmowych wtyczek oferuje najszerszy wachlarz możliwości konfiguracyjnych jednocześnie zabezpieczając pakiety przed uszkodzeniem i utratą danych.

Jeśli z jakiś powodów nie posiadacie dostępu do serwera FTP jedynym rozwiązaniem migracyjnym może okazać się All-in-One WP Migration. Jest to bardzo szybko działający plugin. Jeśli coś zajmuje mu więcej niż kilkanaście sekund możecie być pewni, że wystąpił jakiś problem i lepiej zacząć od nowa.

Super Backup & Clone to taki egzotyczny dodatek dla pasjonatów. Pozwala na wykonanie niestandardowych migracji bez znajomości kodowania stron i jeśli czujecie potrzebę skorzystania z drzemiących w nim rozwiązań na pewno jest wart swojej ceny.